Past Competitions

Piano Competition

2015

  • First Prize Ayesha Gough
  • Second Prize Daniel Le
  • Third Prize Alexander Yau
  • Fourth Prize Berta Brozgul
  • The Griffith University People’s Choice Prize Daniel Le
  • Concerto Prize Ayesha Gough
  • Encouragement Award Ting Chia Hsu
  • The Enid Lane Memorial Prize for Mozart Alexander Yau
  • The Graeme Russell Virtuoso Prize Ayesha Gough
  • Best Recital in Round Two Ayesha Gough
  • Best Performance of a Prelude and Fugue Nicholas Kennedy
  • Best Performance of a Classical Sonata Daniel Le
  • Best Performance of an Australian Work Alexander Yau
  • Best Performance of a Russian Work Ayesha Gough
  • Best Performance of a Work by Chopin Oscar Jiang
  • Best Performance of a Work by Liszt Ayesha Gough
  • Queensland Symphony Orchestra Vote Berta Brozgul

2013

  • First Prize Tony Lee
  • Second Prize Stefan Cassomenos
  • Third Prize Ayesha Gough
  • Fourth Prize Sylvia Jiang
  • Encouragement Award Oliver She
  • People’s Choice Prize Ayesha Gough
  • Best Recital in Round 2 Stefan Cassomenos
  • Best Performance of a Prelude & Fugue Tony Lee
  • Best Performance of a Virtuoso Study Tony Lee
  • Best Performance of Classical Sonata Stefan Cassomenos
  • Best Performance of an Australian Work Ayesha Gough
  • Best Performance of a Russian Work Stefan Cassomenos
  • Best Performance of a Work by Chopin Sylvia Jiang
  • Best Performance of a work by Liszt Sylvia Jiang
  • Best Performance of a work by Mozart Jane Koo

2011

  • First Prize Quang Hong Luu
  • Second Prize Ben Austin
  • Third Prize Alex Raineri
  • Fourth Prize Ayesha Gough
  • People’s Choice Prize Ben Austin
  • Encouragement Award Joong-Han Jung
  • Best Recital in Round Two Quang Hong Luu
  • Best Performance of a Classical Sonata Quang Hong Luu
  • Best Performance of an Australian Work Ayesha Gough
  • Best Performance of a Work by Liszt Quang Hong Luu
  • Best Performance of a Prelude & Fugue Ben Austin
  • Best Performance of a Virtuoso Study Ben Austin
  • Best Performance of a Russian Work Ben Austin
  • The Pnina Salzman Memorial Prize for Chopin Quang Hong Luu
  • The Enid Lane Memorial Prize for Mozart Not awarded

2009

  • First Prize and Concerto Prize Adam Herd
  • Second Prize Jason Bae
  • Third Prize Oliver She
  • Fourth Prize James Guan
  • People’s Choice Prize Adam Herd
  • Encouragement Award Jonathan Wilson
  • Encouragement Award Primavera Shima
  • Encouragement Award Aaron Liu
  • Best Performance of Prelude & Fugue Aura Go
  • Best Performance of a Virtuoso Study Aura Go
  • Best Performance of a Classical Sonata Aura Go
  • Best Performance of a Australian Work Oliver She
  • The Enid Lane Memorial Prize for Mozart Aura Go
  • The Pnina Salzman Memorial Prize for Chopin Jason Bae

2007

  • First Prize and Concerto Prize Lo-An Lin
  • People’s Choice Prize  Lo-An Lin
  • Second Prize  Roger Cui
  • Third Prize Denny Liu
  • Fourth Prize Oliver She

2005

  • First Prize Hoang Pham
  • Second Prize Ke Lin
  • Third Prize  Roger Cui
  • Fourth Prize James Moon

Semi-Finalists

  • Stefan Cassomenos
  • Benjamin Kopp
  • Ke Lin
  • Elina Yasumoto
  • John Fisher
  • Jayson Gillham
  • Fei Ren
  • Olivia Sam

2003

  • First Prize & Concerto Prize John Chen
  • Second Prize & People’s Choice Prize David Fung
  • Third Prize Kristian Chong
  • Fourth Prize Ke Lin
  • Best Performance of a Prelude & Fugue John Chen
  • Best Performance of a Virtuoso Study John Chen
  • Best Classical Sonata John Chen
  • Best Performance of an Australian Work John Chen
  • Encouragement Award Jayson Gillham

Semi-Finalists

  • John Chen
  • Kristian Chong
  • Amir Farid
  • David Fung
  • Ke Lin
  • Lachlan Redd
  • Jia Wang
  • Elina Yasumoto
  • Misa Yamamoto

2001

  • First Prize Liam Viney
  • Second Prize Andrea Lam
  • Third Prize John Fisher
  • Fourth Prize Grace Kim
  • People’s Choice Prize Liam Viney
  • Best Australian Work Liam Viney
  • Best Virtuoso Study Grace Kim
  • Best Classical Sonata Liam Viney
  • Encouragement Award Gregory Kinda
  • Best Prelude and Fugue Misa Yamamoto –

Semi-Finalists

  • Brieley Cutting
  • Leigh Harrold
  • Lachlan Redd
  • Angela Turner

1999

  • First Prize Lance Coburn
  • Second Prize Raymond Yong
  • Third Prize William Chen
  • Fourth Prize Grace Kim
  • People’s Choice Prize William Chen
  • Best Prelude & Fugue Raymond Yong
  • Best Australian Work Lance Coburn
  • Best Concerto Lance Coburn
  • Encouragement Award Liam Viney

Semi-Finalists

  • Kristian Chong
  • Shan Deng
  • Angela Turner
  • Christian Widjaja
  • Masumi Yamamoto